Aluflex textured red, wall and chimney connection, 280 mm x 5 m
Wall and chimney connection Aluflex adhesive strips made from aluminium and butyl for connection work on rising components such as chimneys and roofs.
Field of Application: The 450 mm width is often also used for sealing fillet welds.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
2 stk í kartong
| Vørunummar | 0683001282 |
| EAN | 4029484814299 |
| Colour | Red, similar to RAL 8004 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 10 m |
| Length of roll | 5 m |
| Max. processing temperature | +30 °C |
| Supplier | RECA NORM |
Wall and chimney connection
Aluflex adhesive strips made from aluminium and butyl for connection work on rising components such as chimneys and roofs.
Field of Application:
The 450 mm width is often also used for sealing fillet welds.Advantages:
UV-resistant aluminium lacquerThick butyl strips (1.2 mm)
Thick masking by butyl full surface
Flexible application in all directions
Advice:
Please note: VPE values are in metres!Allar útgávur

Aluflex textured brown, wall and chimney connection, 280 mm x 5 m
Brown, similar to RAL 80142800.28 x 5 m
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Aluflex textured black, wall and chimney connection, 280 mm x 5 m
Jet black, similar to RAL 90052800.28 x 5 m
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Aluflex textured brown, wall and chimney connection, 450 mm x 5 m
Brown, similar to RAL 80144500.45 x 5 m
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Aluflex textured red, wall and chimney connection, 450 mm x 5 m
Red, similar to RAL 80044500.45 x 5 m
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo