Alu cutting disc for aluminium, straight, 125 x 1.0 x 22.23 mm
The aluminium specialists for universal application on all lubricating non-ferrous metals such as aluminium, copper, zinc, lead and their alloys. The new specification prevents the cutting disc from becoming clogged by the material, which used to happen frequently. The thin design of the disc guarantees the highest cutting efficiency. The rough side surfaces largely prevent the cutting disc from becoming jammed.
| Vørunummar | 0670121125 |
| EAN | 4029484923434 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Straight |
| Diameter | 125.0 mm |
| Thickness | 1.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The aluminium specialists for universal application on all lubricating non-ferrous metals such as aluminium, copper, zinc, lead and their alloys. The new specification prevents the cutting disc from becoming clogged by the material, which used to happen frequently. The thin design of the disc guarantees the highest cutting efficiency. The rough side surfaces largely prevent the cutting disc from becoming jammed.
Design:
StraightAdvice:
Safety precaution: Utmost caution is always advised when machining light metals. Statutory safety instructions must be observed!
Allar útgávur

Aluminium cutting disc for aluminium, stepped, 115 x 1.5 x 22.23 mm

Aluminium cutting disc for aluminium, stepped, 125 x 1.5 x 22.23 mm
