Adjustable spacer screw, galvanised, TX 25 6 x 80
For adjustable spaced installation of wall and ceiling panels in interior finishing work Quicker installation as it is not necessary to underlay battens. Time savings of 50 %. Incredibly easy to equalise spaces by unscrewing using a screwdriver. No drilling into wood necessary. Milling ribs ensure clean countersinking of the head. Advice: Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
| Vørunummar | 02336 080 |
| EAN | 4029484057788 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 6 mm |
| Head diameter | 12 mm |
| Internal drive | TX25 |
| Length | 80 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For adjustable spaced installation of wall and ceiling panels in interior finishing work
Quicker installation as it is not necessary to underlay battens.
Time savings of 50 %.
Incredibly easy to equalise spaces by unscrewing using a screwdriver.
No drilling into wood necessary.
Milling ribs ensure clean countersinking of the head.
Advice:
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.Allar útgávur

Adjustable spacer screw, galvanised, TX 25 6 x 50

Adjustable spacer screw, galvanised, TX 25 6 x 70

Adjustable spacer screw, galvanised, TX 25 6 x 90
