Abrasive sleeves, zirconia, 30 x 30 mm, grain 36
Zircon sanding sleeves Deburring and finishing pipes, cylinders and punched parts.
Field of Application: Stainless steel, non-ferrous metals, construction and tool steels as well as metallic materials that are difficult to machine. Sanding off casting skins, machining welding seams, general deburring tasks, fine machining of shaped surfaces
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0676130036 |
| EAN | 4066115035173 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 30 mm |
| Grid size | 36 |
| Height | 30 mm |
| Max. rotation speed | 19000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Zircon sanding sleeves
Deburring and finishing pipes, cylinders and punched parts.
Field of Application:
Stainless steel, non-ferrous metals, construction and tool steels as well as metallic materials that are difficult to machine. Sanding off casting skins, machining welding seams, general deburring tasks, fine machining of shaped surfaces
Advantages:
Alumina-zirconia, fibre with full synthetic resin bondingVery high removal rate
Size coat with active sanding substances
Virtually eliminates material tarnishing
Quick to replace abrasive
Easy to handle and therefore ideal for machining in hard-to-reach places
Allar útgávur

Abrasive sleeves, 15 x 30 mm, grain 36
152500036000
pk (50 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Abrasive sleeves, 15 x 30 mm, grain 50
152500036000
pk (50 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Abrasive sleeves, zirconia, 15 x 30 mm, grain 120
152500036000
pk (50 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Abrasive sleeves, zirconia, 22 x 20 mm, grain 36
221800026000
pk (50 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo