2in1 cutting disc, straight, 125 x 1.6 x 22.23
Universal use on steel and stainless steel Professional performance on steel and stainless steel
Application: area: Iron-, sulphur- and chlorine-free (≤ 0.1 %) cutting disc (no surface rust) delivers a clean, soft cut. Very high cutting performance on steel and stainless steel.
Field of Application: Powerful, professional cutting disc with excellent performance. Universal use on steel and stainless steel. Satisfies the most stringent oSa safety requirements.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0670621125 |
| EAN | 4066115033001 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Shelf life from production | 36 Month |
| Thickness | 1.6 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Universal use on steel and stainless steel
Professional performance on steel and stainless steel
Application area:
Iron-, sulphur- and chlorine-free (≤ 0.1 %) cutting disc (no surface rust) delivers a clean, soft cut. Very high cutting performance on steel and stainless steel.Field of Application:
Powerful, professional cutting disc with excellent performance. Universal use on steel and stainless steel. Satisfies the most stringent oSa safety requirements.
Advantages:
Speed- Ultra-fast cutting times in steel and stainless steel
Safety
- Satisfies the most stringent o
Sa safety requirements
- Fibreglass reinforcement prevents the disc from breaking
Comfort
- Low levels of dust - significantly less sanding dust
- Fewer disc changes due to universal application options
Service life
- Good service life in metalworking
Allar útgávur

2in1 cutting disc, straight, 115 x 1.6 x 22.23
115
pk (25 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo