Splitting chisel 240 mm
Advantages: Extremely long service life Forged from extremely tough and wear-resistant chromium-vanadium-molybdenum steel. Specially heat-treated tips. Maximum sharpness Exactly and professionally precision-ground chisel cutting edges. Absolute safety Special hammer head tempering prevents splintering and the formation of burrs and so prevents accidents!
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0704503240 |
| EAN | 4029484138852 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 240.0 mm |
| Shaft height | 7 mm |
| Shank width | 28 mm |
| Shank width x shank height | 28 x 7 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
Extremely long service life
- Forged from extremely tough and wear-resistant chromium-vanadium-molybdenum steel. Specially heat-treated tips.
Maximum sharpness
- Exactly and professionally precision-ground chisel cutting edges.
Absolute safety
- Special hammer head tempering prevents splintering and the formation of burrs and so prevents accidents!