fire-mop II sanding disc, cleaning disc with ceramic abrasive grain, 115 mm
Ceramic abrasive grain Coarse cleaning disc on fibreglass plate
Application: area: Suitable for universal use. Especially for stainless steel, steel, non-ferrous metals, wood and plastic. The disc can be used for precision machining by applying gentle pressure.
Field of Application: Deep-pore cleaning of a wide range of surfaces. Removing rust, corrosion residue, scale, dirt, stubborn paint residue, coatings and discolouration. Matting surfaces, easy deburring work, cleaning vehicle underbodies and smoothing wood.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0666920115 |
| EAN | 4029484757183 |
| Bore diameter | 22 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115 mm |
| Max. rotation speed | 12000 rpm |
| Recommended rotation speed | 7800 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Ceramic abrasive grain
Coarse cleaning disc on fibreglass plate
Application area:
Suitable for universal use. Especially for stainless steel, steel, non-ferrous metals, wood and plastic. The disc can be used for precision machining by applying gentle pressure.Field of Application:
Deep-pore cleaning of a wide range of surfaces. Removing rust, corrosion residue, scale, dirt, stubborn paint residue, coatings and discolouration. Matting surfaces, easy deburring work, cleaning vehicle underbodies and smoothing wood.Advantages:
- Ceramic abrasive grain -> twice the service life -> twice the removal speed
- Flexible structure adapts to the contours and shapes of the workpiece
- Open structure ensures cool grinding and prevents the disc from becoming clogged
- Free from metals susceptible to corrosion, Fe, S, Cl-free (<= 0.1 %)
- New abrasive grain is continuously released thanks to the even ceramic abrasive grain distribution in the fleece. This produces an even grinding finish.
Advice:
Please note: Use speed-adjustable angle grinders and wear protective gloves and safety goggles!
All variants

fire-mop II sanding disc, cleaning disc with ceramic abrasive grain, 125 mm
12511000
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo