ultra rough grinding disc for steel and stainless steel, 125 x 7 x 22.23
Maximum removal - minimal vibration. Iron and sulphur-free rough grinding disc (no surface rust) with comfortable and soft sanding properties. Particularly suited to machining steel, stainless steel and other difficult-to-machine materials. Excellent for removing hard welding seams.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0669002125 |
| EAN | 4029484817931 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125.0 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Type description | AS 24-R-BF-80 |
| Supplier | RECA NORM |
Maximum removal - minimal vibration. Iron and sulphur-free rough grinding disc (no surface rust) with comfortable and soft sanding properties. Particularly suited to machining steel, stainless steel and other difficult-to-machine materials. Excellent for removing hard welding seams.
Advantages:
Removal rate
- Honeycomb structure
- Most aggressive properties - abrasive grain is always sharp
- Hardest corundum
- Microfractures in the grain
Convenience
- The lowest manufacturing tolerances ensure that the disc runs as smoothly as possible
- Honeycomb structure
- Maximum cooling
Service life
- 7-mm thickness
- More abrasive grain
- Low-vibration sanding
- Corundum lasts longer in the bond
Safety
- o
Sa safety guidelines - Stringently tested quality
- Reinforced fibreglass
- Extremely durable