Easy hollow-ceiling anchor, galvanised steel, M6
Anchor with internal thread in prestressed concrete hollow ceilings The Easy hollow-ceiling anchor with expansion cone and expansion sleeve is made from one piece and designed specifically for use in prestressed concrete hollow ceilings. When the screw or nut is tightened, the cone is released from the anchor sleeve and drawn into it. This spreads the anchor in the cavity and creates a mechanical interlock. The anchor can also be used in accordance with DIBt National technical approval Z-21.1-1785, if the expansion area is not in a hollow cavity.
Application: area: Suspended items in the heating, sanitary and ventilation sectors; suspended ceilings; other fastenings with threaded rods or screws. In C45/55 or B55; pretensioned
| Article number | 090870630 |
| EAN | 4029484438815 |
| Anchor diameter | 6 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 6 x 40 mm |
| Anchor length (l) | 40 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill hole depth | 50 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Anchor with internal thread in prestressed concrete hollow ceilings
The Easy hollow-ceiling anchor with expansion cone and expansion sleeve is made from one piece and designed specifically for use in prestressed concrete hollow ceilings. When the screw or nut is tightened, the cone is released from the anchor sleeve and drawn into it. This spreads the anchor in the cavity and creates a mechanical interlock. The anchor can also be used in accordance with DIBt National technical approval Z-21.1-1785, if the expansion area is not in a hollow cavity.
Application area:
Suspended items in the heating, sanitary and ventilation sectors; suspended ceilings; other fastenings with threaded rods or screws.In
C45/55 or B55; pretensioned
Advantages:
- Free choice of fixing point due to secure function in both hollow cavities and solid concrete
- Flexible use with threaded rods and nuts or using hexagon head bolts
- Easy installation - no special tools required
- Immediate load-bearing capacity - no waiting
- High admissible loads
All variants

Easy hollow-ceiling anchor, galvanised steel, M8

Easy hollow-ceiling anchor, galvanised steel, M10
