diaflex diamond cutting disc RS10UH for concrete,masonry,natural stone 180/22.2
Suitable for all common materials used in building construction, i.e. clay brick, concrete, plasterboard etc.
Field of Application: Suitable for FEIN machines
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0662191182 |
| EAN | 4029484445608 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 180 mm |
| Effective diamond section | 10 mm |
| Material to be processed | Natural stone |
| Supplier | RECA NORM |
Suitable for all common materials used in building construction, i.e. clay brick, concrete, plasterboard etc.
Field of Application:
Suitable for FEIN machinesAdvantages:
The special mounting on these discs enables a flush cut to be made. This disc, in conjunction with the design of the relevant special machine, enables window frames to be removed almost dust-free.
Type:
Closed cutting edgeAdvice:
Four M4x8 and M5x10 threaded countersunk head screws are included in the scope of deliver for securing the disc to the machine.All variants

diaflex diamond cutting disc RS10UH for concrete,masonry,natural stone 150/25.8
2.010150
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10UH for concrete,masonry,natural stone 180/29
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10UB for concrete,masonry for BEPO saw 150/25.8
2.47150
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10UB for concrete,masonry for Lamello saw 200/29
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo