Chainsaw chain file, round, diameter 4.0 mm
Chainsaw file for resharpening chainsaw chains. Ideal geometry on file cut (ideal cut angle, uniform tooth height and spacing). Boosts cutting performance at reduced power. The use of high-quality steel and thorough hardening ensures a long service life. Tapered tang ensures the file sits securely in the handle.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695600160 |
| EAN | 4029484792672 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.0 mm |
| File cut | 3 |
| Length | 200 mm |
| Weight | 32 g |
| Supplier | RECA NORM |
Chainsaw file for resharpening chainsaw chains.
- Ideal geometry on file cut (ideal cut angle, uniform tooth height and spacing).
- Boosts cutting performance at reduced power.
- The use of high-quality steel and thorough hardening ensures a long service life.
- Tapered tang ensures the file sits securely in the handle.
Advice:
- Corresponding file handles: Wooden file handle, length: 80 mm (0695 600 110) or plastic file handle, length: 90 mm (0695 600 120)
- Cut 1 = rough cut for roughing work and greater chip removal as well as for soft material.
- Cut 2 = medium cut.
- Cut 3 = fine cut for all fine and deburring work as well as for harder metals.
All variants

Chainsaw chain file, round, diameter 4.8 mm
4.833
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo