Brass expansion anchor, M12 x 40 mm
Application area: For securing threaded rods, cable conduits, pipes, mounting rails, ventilation ducts, metal structures, grilles, formwork supports etc. to concrete, brick masonry, natural stone, clinker brick, sand-lime brick, hardwood and solid brick.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0907812 |
| EAN | 4029484148868 |
| Anchor length (l) | 41 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill hole depth | 45 mm |
| Embedding depth | 40 mm |
| Internal diameter | 12 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
For securingthreaded rods, cable conduits, pipes, mounting rails, ventilation ducts, metal structures, grilles, formwork supports etc.
to
concrete, brick masonry, natural stone, clinker brick, sand-lime brick, hardwood and solid brick.
All variants

Brass expansion anchor, M10 x 34 mm
3412.040
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Brass expansion anchor, M6 x 23 mm
247.530
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Brass expansion anchor, M8 x 30 mm
3010.035
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo