Bit 1/4" 25 mm, slotted 6.0 x 1.0 mm
RECA Classic PH bits are tough and suitable for universal use. Tough bits prevent premature breakage of the tip. Field of Application: Slotted screws
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0702436002 |
| EAN | 4029484292202 |
| Adapter type | 1/4 inch |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 25.0 mm |
| Slot length | 6.0 mm |
| Slot width | 1.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
RECA Classic PH bits are tough and suitable for universal use.
Tough bits prevent premature breakage of the tip.
Field of Application:
Slotted screwsAll variants

Bit 1/4" 25 mm, slotted 3.0 x 0.5 mm
reca slotted bits 3.0 x 0.5 x 250.5 x 3.0 mm3.0
pk (12 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Bit 1/4", E 6.3 70 mm, slotted 3.0 x 0.5 mm
reca slotted bits 3.0 x 0.5 x 70 mm; E 6.30.5 x 3.0 mm3.0
pk (3 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Bit 1/4", E 6.3 70 mm, slotted 3.5 x 0.6 mm
reca slotted bits 3.5 x 0.6 x 70 mm; E 6.30.6 x 3.5 mm3.5
pk (3 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Bit 1/4" 25 mm, slotted 4.0 x 0.5 mm
reca slotted bits 4.0 x 0.5 x 250.8 x 4.0 mm4.0
pk (12 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo