arecal pre ol sens skin protection cream 1000 ml
The invisible glove — with special beeswax Skin protection cream for highly adhesive and water-insoluble substances: "the invisible glove"
Application: area: Wash the hands and dry thoroughly before carefully rubbing the cream into the skin.
Field of Application: Dirt-bonding emulsifiers (O/W emulsion) facilitate cleaning highly adhesive and water-insoluble substances from the skin, such as oils, fats, paints, graphite, metal dust, rust, glue, putty, resins etc.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0895920004 |
| EAN | 4029484811595 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. storage temperature | 20 °C |
| Min. storage temperature | 5 °C |
| Min./max. storage temperature | 5 to 20 °C |
| Shelf life from production | 12 Month |
| Supplier | RECA NORM |
The invisible glove — with special beeswax
Skin protection cream for highly adhesive and water-insoluble substances: "the invisible glove"
Application area:
Wash the hands and dry thoroughly before carefully rubbing the cream into the skin.Field of Application:
Dirt-bonding emulsifiers (O/W emulsion) facilitate cleaning highly adhesive and water-insoluble substances from the skin, such as oils, fats, paints, graphite, metal dust, rust, glue, putty, resins etc.Advantages:
- Forms a dry, non-greasy, non-slip protective film.
- Free of paraffin and silicone preservatives.
- Leaves no fingerprints.
- Dermatologically tested with "very good skin compatibility".
- Can be used for at least 12 months after opening.
Advice:
In the eye area, prevent penetration of the product into the mucous membrane/conjunctiva area.All variants

arecal pre ol sens skin protection cream 100 ml
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo