arecal multi sens skin protection cream 1000 ml
Skin protection cream Skin protection cream for frequently changing working materials — ideal cream for
application: before wearing gloves.
Application: area: Before starting work and after you wash your hands, carefully apply the cream to dry skin, nails, nail bed and between the fingers.
Field of Application: Protects the skin during contact with frequently changing substances.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0895920002 |
| EAN | 4029484811571 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Container | Bottle |
| Max. storage temperature | 20 °C |
| Min. storage temperature | 5 °C |
| Min./max. storage temperature | 5 to 20 °C |
| Supplier | RECA NORM |
Skin protection cream
Skin protection cream for frequently changing working materials — ideal cream for application before wearing gloves.
Application area:
Before starting work and after you wash your hands, carefully apply the cream to dry skin, nails, nail bed and between the fingers.Field of Application:
Protects the skin during contact with frequently changing substances.Advantages:
- Universal use.
- Silicone-free, lightly perfumed.
- Ideal for use when wearing protective gloves.
- Dermatologically tested with "very good skin compatibility".
- Can be used for at least 12 months after opening.
Advice:
In the eye area, prevent penetration of the product into the mucous membrane/conjunctiva area.All variants

arecal multi sens skin protection cream 100 ml
Tube
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo