VISO Multi Cut hole saws with quick-change system assortment 4.4.2 T
Carbide-tipped hole saw including quick-change system The Multi Cut hole saw is carbide-tipped and cuts through almost anything
Application: area: Hard, soft and light wood, wood with nails, chipboard, plastic (cable ducts, pipes etc.), plasterboard, soft stone, façade panels etc.
Field of Application: Carbide-tipped hole saw for universal use. Particularly suitable for all types of wood, as the wood does not burn due to the rapid drilling progress.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0966011003 |
| EAN | 4066115461668 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 278 mm |
| Height | 140 mm |
| Interior height | 108 mm |
| Internal depth | 231.25 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Carbide-tipped hole saw including quick-change system
The Multi Cut hole saw is carbide-tipped and cuts through almost anything
Application area:
Hard, soft and light wood, wood with nails, chipboard, plastic (cable ducts, pipes etc.), plasterboard, soft stone, façade panels etc.Field of Application:
Carbide-tipped hole saw for universal use. Particularly suitable for all types of wood, as the wood does not burn due to the rapid drilling progress.
Advantages:
The quick-change system makes it extremely easy and fast to change hole saws in different diametersThe holder does not have to be removed from the drill chuck to change the hole saw.
Universal - almost all building materials can be drilled through
Fast - optimal drilling speed due to innovative cutting edge geometry
Low temperature development during drilling - long service life and reduced wear