VISO Extreme hole saw with quick-change system assortment 4.4.2 T
Bimetal HSS-Co8 hole saws for steel and stainless steel incl. quick-change system The EXTREME hole saw ensures a very fast sawing progress and can be used on mobile and stationary power tools. Stable base plate with more threads. Combi vario toothing made from M42 bimetal (8 % cobalt).
Application: area: Universal
application: with many materials. E.g.: steel, stainless steel, cast metal, copper, bronze, aluminium, (some) plastics, wood etc.
| Artikelnummer | 0966011001 |
| EAN | 4066115461644 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 278 mm |
| Height | 140 mm |
| Interior height | 108 mm |
| Internal depth | 231.25 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Bimetal HSS-Co8 hole saws for steel and stainless steel incl. quick-change system
The EXTREME hole saw ensures a very fast sawing progress and can be used on mobile and stationary power tools. Stable base plate with more threads. Combi vario toothing made from M42 bimetal (8 % cobalt).
Application area:
Universal application with many materials. E.g.: steel, stainless steel, cast metal, copper, bronze, aluminium, (some) plastics, wood etc.Advantages:
The quick-change system makes it extremely easy and fast to change hole saws in different diametersThe holder does not have to be removed from the drill chuck to change the hole saw.
• Reinforced base plate with more threads
- Higher degree of concentricity
- No thread tearing
• Extreme tooth shape
- Fastest sawing progress for minimum tooth breakage
- Simple spot drilling
• Tooth pitch Vario 4/6Z HSS-Co8 (8 % Co)
- Fastest heat dissipation - maximum service life
- High-quality cut
• Optimised recesses with pilot from a diameter of 19 mm
- Drilling core can be removed quickly and easily
Advice:
The quick-change system makes it extremely easy and fast to change hole saws in different diametersThe holder does not have to be removed from the drill chuck to change the hole saw.