VISO Extreme hole saw assortment 4.4.1 T
Hole saws bimetal HSS-Co8 for steel and stainless steel The EXTREME hole saw ensures a very fast sawing progress and can be used on mobile and stationary power tools. Stable base plate with more threads. Combi vario toothing made from M42 bimetal (8 % cobalt).
Application: area: Universal
application: with many materials. E.g.: steel, stainless steel, cast metal, copper, bronze, aluminium, (some) plastics, wood etc.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0966010019 |
| EAN | 4066115461637 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 278 mm |
| Height | 85 mm |
| Interior height | 54 mm |
| Internal depth | 231.25 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Hole saws bimetal HSS-Co8 for steel and stainless steel
The EXTREME hole saw ensures a very fast sawing progress and can be used on mobile and stationary power tools. Stable base plate with more threads. Combi vario toothing made from M42 bimetal (8 % cobalt).
Application area:
Universal application with many materials. E.g.: steel, stainless steel, cast metal, copper, bronze, aluminium, (some) plastics, wood etc.Advantages:
• Reinforced base plate with more threads
- Higher degree of concentricity
- No thread tearing
• Extreme tooth shape
- Fastest sawing progress for minimum tooth breakage
- Simple spot drilling
• Tooth pitch Vario 4/6Z HSS-Co8 (8% Co)
- Fastest heat dissipation - maximum service life
- High-quality cut
• Optimised recesses with auxiliary bar from a diameter of 19 mm
- Drilling core can be removed quickly and easily
Advice:
Use coolant when cutting metals.
Reduce rotation speed with stainless steels.
Regularly remove chippings to prevent overheating.
Maximum cutting depth 38 mm.
Not suitable for thin sheet metal. Minimum thickness > 1.5 mm
Always keep to the speed values.
From a diameter of 160 mm, only suitable for use with some metal materials.