VISO 4.4.1 T HSS-Co ultra INOX twist drill bit assortment DIN 338
Twist drill bit with TRICON shank, short, type W, right-hand cutting, cross grinding, DIN 338, HSS-Co 5 %
Application: area: Especially suitable for hard materials such as rust, acid and heat-resistant austenitic steels (A2 + A4), titanium and aluminium alloys with a strength of up to 850 N/mm². Optimal performance with a material thickness of up to 5 mm.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0966010114 |
| EAN | 4066115429088 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 278 mm |
| Height | 85 mm |
| Interior height | 54 mm |
| Internal depth | 231.25 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Twist drill bit with TRICON shank, short, type W, right-hand cutting, cross grinding, DIN 338, HSS-Co 5 %
Application area:
Especially suitable for hard materials such as rust, acid and heat-resistant austenitic steels (A2 + A4), titanium and aluminium alloys with a strength of up to 850 N/mm². Optimal performance with a material thickness of up to 5 mm.Advantages:
135° turbo cutter with split point- No centre punching required
- Fastest drilling progress
- Excellent drilling properties on curved surfaces
- Reduction of contact pressure
40° helix angle
- Particularly suitable for cordless and hand-held drills
- Dimensional accuracy: perfectly round holes right to the end
Green ring for stainless steel
- Simple material orientation - no confusion; suitable for machine taps and countersinks
Black and gold heat treatment
Reduced thermal load on drill
TRICON shank
- Prevents spinning in the drill chuck, therefore no damage to drill bit
- Mechanical interlock in drill chuck
- Securely and firmly clamped, particularly in the quick-action drill chuck
Optimal power transmission to the tip where the power is needed
Advice:
From 3.0 mm with black/gold surface finish. From 4.0 mm with TRICON shank