ultra/i cutting disc for INOX, straight, 125 x 1.0 x 22.23 mm
ultra/i The specialist for stainless steel Free from iron, chlorine and sulphur (≤ 0.1 %) Cutting disc (no surface rust) delivers a clean and soft cut. Excellent cutting performance in stainless steel, steel, aluminium and other non-ferrous metals.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0670001125 |
| EAN | 4029484511754 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Straight |
| Diameter | 125.0 mm |
| Thickness | 1.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
ultra/i
The specialist for stainless steel
Free from iron, chlorine and sulphur (≤ 0.1 %) Cutting disc (no surface rust) delivers a clean and soft cut. Excellent cutting performance in stainless steel, steel, aluminium and other non-ferrous metals.
Advantages:
Speed
- Fastest cutting times
- Very little discolouration
- Aggressive disc properties
- Penetrates material immediately; does not stray
Safety
- Extremely rough lateral surfaces
- Disc does not stick in strong materials
- Extremely durable
- o
Sa safety guidelines
Convenience
- Extremely rough lateral surfaces
- Discs do not stick in strong materials
- Precise, chatter-free and burr-free cuts
- Little reworking required
- Minimal dust
- Significantly less sanding dust
Service life
- Uniform distribution of abrasive grain through circular interspersal method
- Long-lasting maximum performance in each phase
- Coated corundum
- Special bonding agent
- Prevents premature shedding of abrasive grain
Design:
StraightAlle varianter

ultra/i cutting disc for INOX, straight, 115 x 1.0 x 22.23 mm
115.0
pk (25 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

ultra/i cutting disc for INOX, straight, 125 x 1.0 x 22.23 mm
125.0
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo