RECA Toolbox XL 56x31x34 cm
The RECA Toolbox XL is made of pure polypropylene, making it robust and shock resistant. The high-quality metal closures are very robust. The insert can be removed. Underneath is a spacious tray that is ideal for storing larger tools or machines. The large ergonomic handle with non-slip rubber offers maximum comfort. There are also two recessed handles on the sides, allowing the toolbox XL to be carried by two people.
| Artikelnummer | 0700001213 |
| EAN | 4029484914043 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 34 cm |
| Length | 56 cm |
| Max. load capacity | 22 kg |
| Weight | 3.0 g |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA Toolbox XL is made of pure polypropylene, making it robust and shock resistant.
The high-quality metal closures are very robust.
The insert can be removed. Underneath is a spacious tray that is ideal for storing larger tools or machines.
The large ergonomic handle with non-slip rubber offers maximum comfort.
There are also two recessed handles on the sides, allowing the toolbox XL to be carried by two people.
Advantages:
Can be locked with a padlock.