RECA spade chisel SDSplus 40 x 250
A classic in proven RECA quality. Application area: Extra wide, with additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed. Field of Application: Concrete, sand-lime brick, masonry Advice: We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0638140250 |
| EAN | 4029484429103 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250.0 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-plus |
| Weight | 0.25 kg |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
Application area:
Extra wide, with additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed.Field of Application:
Concrete, sand-lime brick, masonryAdvice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).