RECA flat chisel SDSplus 20 x 250
A classic in proven RECA quality. Application area: For universal use, with additional cutting and breaking effect. For demolition work. Ideal for creating openings in concrete, clay brick and many other materials. For breaking down loose stone. Also for removing mortar residue and concrete protrusions.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0638120251 |
| EAN | 4029484437689 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250.0 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-plus |
| Weight | 0.25 kg |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
Application area:
For universal use, with additional cutting and breaking effect. For demolition work.Ideal for creating openings in concrete, clay brick and many other materials.
For breaking down loose stone. Also for removing mortar residue and concrete protrusions.
Field of Application:
Concrete, sand-lime brick, masonryAdvice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).