Rapid hammer tacker R 311 for staple type 140
Hammer tacker with outstanding precision and service life Ideal for a large number of demanding professional applications A newly developed, sophisticated loading system ensures that when filling the clip magazine no parts can fallout. The perfect solution for quick securing of roof and insulating materials, vapour barriers, plastic films and labels.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0580140311 |
| EAN | 4051661000058 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle height | 43.0 mm |
| Handle width | 38.0 mm |
| Height | 60.0 mm |
| Length | 336.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
- Hammer tacker with outstanding precision and service life
- Ideal for a large number of demanding professional applications
A newly developed, sophisticated loading system ensures that when filling the clip magazine no parts can fallout. The perfect solution for quick securing of roof and insulating materials, vapour barriers, plastic films and labels.
- For flat-wire staples, type 140, 6–12 mm in length
- Quick and easy loading from below without loose parts
- Rotating clamp driver for long service life
- Large impact plate for protecting working materials
- Well balanced with non-slip ergonomic handle
- Robust construction made entirely of steel
Field of Application:
Roof and insulating material, vapour barriers, roof protection films