Impact core drill bit, Ø 25 mm
The lightweight core drill bit for Plus power tools Lightweight carbide-tipped core drill bits with M 16 connecting thread for use on lightweight hammer drills with Plus or impact drills with drill chuck
Field of Application: Solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concrete
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0649825 |
| EAN | 4029484107827 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 25.0 mm |
| Length | 70.0 mm |
| Number of teeth | 4 PCS |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Supplier | RECA NORM |
The lightweight core drill bit for Plus power tools
Lightweight carbide-tipped core drill bits with M 16 connecting thread for use on lightweight hammer drills with Plus or impact drills with drill chuck
Field of Application:
Solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concreteAdvantages:
- Precise concentricity for precision drill holes
- Ideal for embedding outlets or recessed lights
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the drill bit with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).

