Easy Finish non-woven abrasive roller, grain 80 coarse, M14 mount 125 x 50 mm
This Easy Finish non-woven abrasive roller allows virtually seamless sanding of surfaces to match the existing grinding finish. Thanks to the M14 mount
Field of Application: For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0668411080 |
| EAN | 4029484762262 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Grid size | 80 |
| Max. rotation speed | 4200 rpm |
| Width | 50 mm |
| Supplier | RECA NORM |
This Easy Finish non-woven abrasive roller allows virtually seamless sanding of surfaces to match the existing grinding finish. Thanks to the M14 mount
Field of Application:
For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.Advantages:
- Simple matching of grinding finish
- M14 mount for use on variable speed angle grinders
- Special folded fleece for seamless sanding and a longer service life