diadrill diamond core drill, BASIC, single pack, 82 mm
Standard diamond core drill for drilling holes for socket outlets and switch boxes (68 mm) and distributor boxes (82 mm) during electrical installation.
Application: area: Can be used without a dust extraction device on high-speed, soft-impact drills. Can be used with all interior finishing materials: Masonry, Poroton, solid bricks etc.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0663900082 |
| EAN | 4029484443840 |
| Connection thread | M16 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 82 mm |
| Effective diamond section | 6 mm |
| Effective length | 60 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Standard diamond core drill for drilling holes for socket outlets and switch boxes (68 mm) and distributor boxes (82 mm) during electrical installation.
Application area:
Can be used without a dust extraction device on high-speed, soft-impact drills. Can be used with all interior finishing materials: Masonry, Poroton, solid bricks etc.Advantages:
More diamond segments than any competitor product: 4 segments on 68 mm (market standard 3) and 6 segments on 82 mm (market standard 4), meaning a significantly longer service life!
Equipping:
1Advice:
Recommended for use with "fast running" machines, i.e. high-speed electric drills that can be used with or without hammer function, e.g. the BOSCH GSB 90-2EAlle varianter

diadrill diamond core drill, BASIC, single pack, 68 mm
6841
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diadrill diamond core drill BASIC large pack 6 pcs. 68 mm
6846
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diadrill diamond core drill BASIC large pack 6 pcs. 82 mm
8266
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo