diadrill diamond core drill BASIC large pack 6 pcs. 68 mm
Standard diamond core drill for drilling holes for socket outlets and switch boxes (68 mm) and distributor boxes (82 mm) during electrical installation.
Application: area: Can be used without a dust extraction device on high-speed, soft-impact drills. Can be used with all interior finishing materials: Masonry, Poroton, solid bricks etc.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0663900069 |
| EAN | 4029484443833 |
| Connection thread | M16 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 68 mm |
| Effective diamond section | 6 mm |
| Effective length | 60 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Standard diamond core drill for drilling holes for socket outlets and switch boxes (68 mm) and distributor boxes (82 mm) during electrical installation.
Application area:
Can be used without a dust extraction device on high-speed, soft-impact drills. Can be used with all interior finishing materials: Masonry, Poroton, solid bricks etc.Advantages:
More diamond segments than any competitor product: 4 segments on 68 mm (market standard 3) and 6 segments on 82 mm (market standard 4), meaning a significantly longer service life!
Equipping:
6Advice:
Recommended for use with "fast running" machines, i.e. high-speed electric drills that can be used with or without hammer function, e.g. the BOSCH GSB 90-2EAlle varianter

diadrill diamond core drill, BASIC, single pack, 68 mm
6841
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diadrill diamond core drill, BASIC, single pack, 82 mm
8261
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diadrill diamond core drill BASIC large pack 6 pcs. 82 mm
8266
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo