X-Board professional cable dispenser XB 500
The XB 500 is a universal dispenser and retractor for all types of cable drums, cables and pipes (wire cables, cable rings, cable drums, empty conduits, ropes and rope drums). It allows trouble-free and efficient working without cable clutter. The X BOARD XB 500 can withstand loads of up to 800 kg and fits almost any type of drum. Particularly suitable for damaged cable drums. 12 rubber feet ensure firm, non-slip footing. Ideal for protecting the surfaces of finished flooring.
| Article number | 0695990001 |
| EAN | 9120045475616 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 500 mm |
| Height | 133 mm |
| Load capacity | 800 kg |
| Weight | 6.94 kg |
| Supplier | RECA NORM |
The XB 500 is a universal dispenser and retractor for all types of cable drums, cables and pipes (wire cables, cable rings, cable drums, empty conduits, ropes and rope drums).
It allows trouble-free and efficient working without cable clutter.
The X BOARD XB 500 can withstand loads of up to 800 kg and fits almost any type of drum.
Particularly suitable for damaged cable drums.
12 rubber feet ensure firm, non-slip footing.
Ideal for protecting the surfaces of finished flooring.
Advantages:
- Suitable for all types of cables, pipes, wires and cable drums
- Load capacity up to 800 kg
- Excellent for damaged cable drums
- Also suitable for loose cable bundles
- Allows dispensing of 2 cable bundles simultaneously
- Various drum sizes
- Non-slip and safe standing position
Advice:
Runpostick not included.The RUNPOSTICKS Comfort set must be ordered separately (art. no.: 0695 990 030).