Wooden rasp, flat DIN 7263 A cut 1 250 mm
Wooden rasp, flat hand file in accordance with DIN 7263 A. Ideal geometry on file cut (ideal cut angle, uniform tooth height and spacing). Boosts cutting performance at reduced power. The use of high-quality steel and thorough hardening ensures a long service life. Conical tang ensures the file sits securely in the handle." Advice: "Cut 1 = rough cut for roughing work and greater chip removal as well as for soft material. Cut 2 = medium cut.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695600180 |
| EAN | 4029484792702 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| File cut | 1 |
| Length | 250 mm |
| Weight | 288 g |
| Width | 25 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Wooden rasp, flat hand file in accordance with DIN 7263 A.
- Ideal geometry on file cut (ideal cut angle, uniform tooth height and spacing).
- Boosts cutting performance at reduced power.
- The use of high-quality steel and thorough hardening ensures a long service life.
- Conical tang ensures the file sits securely in the handle."
Advice:
- "Cut 1 = rough cut for roughing work and greater chip removal as well as for soft material.
- Cut 2 = medium cut.
- Cut 3 = fine cut for all fine and deburring work and also for harder metals."
All variants

Wooden rasp, flat DIN 7263 A cut 1 300 mm
30030460
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo