Wire rope clamp, lightweight design, previously DIN 741 galv. for rope dia. 6.5
Advice: Do not use the clamp in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 052014 |
| EAN | 4029484085354 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 7 mm |
| Diameter in inches | 1/4 in |
| DIN | 741 similar |
| Height | 28 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advice:
Do not use the clamp in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

Wire rope clamp, light-duty design, previously DIN 741, galvanised, f. rope Ø 13
1/21355
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Wire rope clamp, lightweight design previously DIN 741, galvanised, for rope Ø 3
1/8320
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Wire rope clamp, lightweight design previously DIN 741, galvanised, for rope Ø 5
3/16524
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Wire rope clamp, light-weight design, prev. DIN 741, galvanised, for rope Ø 9.5
3/81042
pk (25 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo