Wire rope clamp, light-weight design, prev. DIN 741, galvanised, for rope Ø 9.5
Advice: Do not use the clamp in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 052038 |
| EAN | 4029484085392 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 10 mm |
| Diameter in inches | 3/8 in |
| DIN | 741 similar |
| Height | 42 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advice:
Do not use the clamp in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.All variants

Wire rope clamp, light-duty design, previously DIN 741, galvanised, f. rope Ø 13
1/21355
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Wire rope clamp, lightweight design, previously DIN 741 galv. for rope dia. 6.5
1/4728
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Wire rope clamp, lightweight design previously DIN 741, galvanised, for rope Ø 3
1/8320
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Wire rope clamp, lightweight design previously DIN 741, galvanised, for rope Ø 5
3/16524
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo