WAGO Micro push-wire connector, 4 conductors, 243-204 0.6–0.8 mm²
For conductor cross-sections of 0.6-0.8 mm² MICRO push-wire connector for single-wire conductors.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0556243204 |
| EAN | 4029484526635 |
| Colour | Grey |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 10.0 mm |
| Height | 6.8 mm |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Supplier | RECA NORM |
For conductor cross-sections of 0.6-0.8 mm²
MICRO push-wire connector for single-wire conductors.
Advantages:
MICRO push-wire connectors for low-voltage installations. Push in rather than twist up to eight single-wire conductors. Cross-sectional area: 0.6 to 0.8 mm diameter.Advice:
Strip insulation: Strip 11 mm of insulation from single-wire conductors (strip length printed on connector).All variants

WAGO Micro push-wire connector, 8 conductors, 243-208 0.6–0.8 mm²
8818.4
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo