VISO case 8.4.1 TR with grid incl. 16 empty boxes
Ideal for flexible storage of small parts, tools and consumables
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0966040003 |
| EAN | 4066115035876 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 380 mm |
| Height | 85 mm |
| Interior height | 54 mm |
| Internal depth | 335 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Ideal for flexible storage of small parts, tools and consumables
Advantages:
Optimal overview
- Transparent lid for a clear view of the contents.
Compatible and flexible due to grid dimensions
- Allows the contents to be customised with system empty boxes for different applications
- The cases can be used for vehicle equipment
Combining multiple cases
- Integrated rail contour and coupling elements allow users to combine multiple cases and transport equipment safely.
With a number of functional elements
- Structure in the cover and base positions the system empty boxes and prevents contents from getting muddled up
- Simple opening and closing due to closures with recessed handles
- Labelling field for adhesive or inserted labels
Very comfortable to carry
- Large handle design
- Integrated soft elements and wide swivel radius to take the pressure off hands and wrists
- Handle with up to 60 kg load capacity
Advice:
The transparent cover with grid does not fit the plastic system tray inserts 4.4.1 and 4.4.2.System empty boxes must be positioned in case format 8.4. so that the groove for hooking in and the bevelled labelling field are on the side of the cover.
All variants

VISO case 8.4.1 TR with grid incl. 4 empty boxes
45485
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

VISO case 8.4.1 TR with grid incl. 10 empty boxes
105485
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

VISO case 8.4.2 TR with grid incl. 12 empty boxes
1081408.4.2
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo