ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 4.0 x 0.8 mm
Advantages: Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand Up to 30 % greater power transmission than conventional handles Drive symbol on the handle cap The shanks made from molybdenum vanadium steel are tempered and particularly impact-resistant to prevent splintering and injuries Handle: Roll-off protection in the handle head prevents the screwdriver from rolling away, cross hole for hanging up or inserting a lever Blade: matt chrome-plated, hexagon bla...
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0701501040 |
| EAN | 4029484429394 |
| Blade length | 75.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 94 mm |
| Handle length/handle width | 94 / 30 mm |
| Handle width | 30 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand
- Up to 30 % greater power transmission than conventional handles
- Drive symbol on the handle cap
- The shanks made from molybdenum vanadium steel are tempered and particularly impact-resistant to prevent splintering and injuries
- Handle: Roll-off protection in the handle head prevents the screwdriver from rolling away, cross hole for hanging up or inserting a lever
- Blade: matt chrome-plated, hexagon blade with hex bolster *(apart from TX and slotted size 3.0/3.5 - these are only available with circular blades) and **(apart from slotted 4.0, which is only available with hexagon blade)
- Tip: black tip for a precise fit
All variants

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 3.0 x 0.5 mm
3.0166.00.5 x 3.0 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 3.5 x 0.6 mm
3.5186.00.6 x 3.5 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 5.5 x 1.0 mm
5.5201.01.0 x 5.5 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 6.5 x 1.2 mm
6.5231.01.2 x 6.5 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo