ultra screwdriver, cross slot, 3-component handle PZ 2
Advantages: Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand Up to 30 % greater power transmission than conventional handles Drive symbol on the handle cap The shanks made from molybdenum vanadium steel are tempered and particularly impact-resistant to prevent splintering and injuries Handle: Roll-off protection in the handle head prevents the screwdriver from rolling away, cross hole for hanging up or inserting a lever Blade: matt chrome-plated, hexagon bla...
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0701506063 |
| EAN | 4029484429554 |
| Blade length | 100.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 106 mm |
| Handle length/handle width | 106 / 36 mm |
| Handle width | 36 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand
- Up to 30 % greater power transmission than conventional handles
- Drive symbol on the handle cap
- The shanks made from molybdenum vanadium steel are tempered and particularly impact-resistant to prevent splintering and injuries
- Handle: Roll-off protection in the handle head prevents the screwdriver from rolling away, cross hole for hanging up or inserting a lever
- Blade: matt chrome-plated, hexagon blade with hex bolster. *(apart from TX and slotted size 3.0/3.5 - these are only available with circular blades) and **(apart from slotted 4.0, which is only available with hexagon blade)
- Tip: black tip for a precise fit
All variants

ultra screwdriver, cross slot, 3-component handle PZ 1
80.094174.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

ultra screwdriver, cross slot, 3-component handle PZ 3
150.0112262.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo