ultra machine thread former, DIN 371, HSS-Co, TiCN, M4
HSS-Co 5 %/TiCN surface coating (TiCN = titanium carbo-nitride) to prevent formation of built-up edges; inhibits adhesion of material. Recommended
application: Cutting speed 4-20 m/min Use of cooling emulsion 6-8 %, or alternatively oil cooling. With lubrication grooves
Field of Application: For all malleable materials with strain of at least 6 % (steel, stainless steel, aluminium, aluminium alloys etc.) for non-cutting manufacture of female threads up to max. 2.5 x dia. M3-M10
| Article number | 0644800040 |
| EAN | 4029484499410 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Core hole diameter | 3.7 mm |
| Length | 63.0 mm |
| Pitch | 0.7 mm |
| Shank diameter | 4.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
HSS-Co 5 %/TiCN surface coating (TiCN = titanium carbo-nitride) to prevent formation of built-up edges; inhibits adhesion of material. Recommended application: Cutting speed 4-20 m/min Use of cooling emulsion 6-8 %, or alternatively oil cooling. With lubrication grooves
Field of Application:
For all malleable materials with strain of at least 6 % (steel, stainless steel, aluminium, aluminium alloys etc.) for non-cutting manufacture of female threads up to max. 2.5 x dia. M3-M10Advantages:
- No chipping
- No cutting
- No pitch errors
- Greater strength
- Enhanced thread surface
- Longer service life
- Higher cutting speed
- Through and blind holes are produced with the same tool
- Universal application with all materials
All variants

ultra machine thread former, DIN 371, HSS-Co, TiCN, M3

ultra machine thread former, DIN 371, HSS-Co, TiCN, M5

ultra machine thread former, DIN 371, HSS-Co, TiCN, M6
