Storage boxVario Complete L1.900xW655xH920mm
CAUTION: This article is made to order and therefore cannot be exchanged. Delivery time is approx. 3 weeks, subject to change. • Ideal for transporting tools with long handles • Side door right with tamper-proof lever locking bar and hinges • Side door left with tamper-proof lever locking bar and hinges • Lid held in place by high-quality gas springs • Trays for small parts at the front and back • Four keyed-alike cylinder locks with dust caps • Very solid 6-part aluminium hinge strips • 8-part ...
| Article number | 4965901199 |
| EAN | 4029484676309 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 920 mm |
| Included in delivery | incl. 4 lashing eyelets (inside) and 4 fastening sets Univer |
| Length | 1900 mm |
| Width | 655 mm |
| Supplier | RECA NORM |
CAUTION:
This article is made to order and therefore cannot be exchanged.
Delivery time is approx. 3 weeks, subject to change.
• Ideal for transporting tools with long handles
• Side door right with tamper-proof lever locking bar and hinges
• Side door left with tamper-proof lever locking bar and hinges
• Lid held in place by high-quality gas springs
• Trays for small parts at the front and back
• Four keyed-alike cylinder locks with dust caps
• Very solid 6-part aluminium hinge strips
• 8-part side profiles with mounting holes for lashing using eyelets, providing a
quick-fastening system
• Corrosion-resistant
• Fully dustproof and watertight in line with IP67 and IP68
• Suitable for high-pressure steam cleaning in line with IP69k
• Torsion-free box lid
Inner compartments:
• 3 stackable plastic boxes, grey (L x W x H: 600 x 400 x 170 mm) across the entire width
• Shelf underneath is 2/3 of the width, up to the drawers
(can be installed at any height)
Right:
• Drawer, 90 mm high with full extension, load: 55 kg
• Drawer, 200 mm high with full extension, load: 55 kg
• Mounting panel set for drawers
Included in delivery:
incl. 4 lashing eyelets (inside) and 4 fastening sets Universal