STIHL TS 420 cut-off saw
Universal cut-off saw for structural and civil engineering. With 350-mm cutting wheel for a cutting depth of up to 125 mm. The STIHL anti-vibration system ensures excellent guidance while cutting. With a long-life air filtration system for a long filter service life, effortless start up thanks to the decompression valve and a highly economical 2-MIX engine. For wet and dry cutting.
| Article number | 0696999420 |
| EAN | 4029484818631 |
| Adapter diameter | 20 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cubic capacity | 67 cm³ |
| Max. cutting depth | 125 mm |
| Max. cutting disc diameter. | 350 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Universal cut-off saw for structural and civil engineering. With 350-mm cutting wheel for a cutting depth of up to 125 mm. The STIHL anti-vibration system ensures excellent guidance while cutting. With a long-life air filtration system for a long filter service life, effortless start up thanks to the decompression valve and a highly economical 2-MIX engine. For wet and dry cutting.
