Standard nails for FOX TKA 2.6x30 mm
Standard nails for concrete, solid brick and hollow concrete blocks. Short 15 mm nail is specially hardened and can therefore be used for concrete and steel. Application area: Electrical installations: Securing various lightweight electrical installations (cables, empty conduits, cable ducts, lamp suspension kits etc.) Plumbing and HVAC sector: Securing water pipes, heating pipes, ventilation ducts etc.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0864900146 |
| EAN | 8421814576680 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Container | Cartridge |
| Diameter of nail | 2.6 mm |
| Head diameter | 6.3 mm |
| Length of nail | 30 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Standard nails for concrete, solid brick and hollow concrete blocks.
Short 15 mm nail is specially hardened and can therefore be used for concrete and steel.
Application area:
Electrical installations:Securing various lightweight electrical installations (cables, empty conduits, cable ducts, lamp suspension kits etc.)
Plumbing and HVAC sector:
Securing water pipes, heating pipes, ventilation ducts etc.
Dry walling:
Securing dry walling profiles
Building facades/tunnel construction/motorways:
Securing insulating mats, moisture-repellent films, protective material for floor coverings, non-woven materials
Field of Application:
Electrical installations, plumbing and HVAC sector, dry walling, building façades, tunnel construction, motorways, building construction and civil engineeringAdvice:
Each package contains a gas cartridge, sufficientfor 1000 nails.
All variants

Standard nails for FOX TKA 2.6x15 mm
15
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Standard nails for FOX TKA 2.6x19 mm
19
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Standard nails for FOX TKA 2.6x25 mm
25
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Standard nails for FOX TKA 2.6x40 mm
40
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo