Spindle-mounted wheel brush, steel wire, with spindle, 60 x 6 mm
This all-round brush features a thick wire facing and impact-free properties. The plastic-bound brushes have a longer service life, as embedding in the plastic prevents premature breaking of the wire tips. Ideally suited for derusting, deburring and brushing. Steel body with cylindrical clamping shaft, 6 mm, for clamping hand sanders or flexible shafts.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 2695110616 |
| EAN | 4029484269747 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 60.0 mm |
| Max. rotation speed | 15000 rpm |
| Width | 17.0 mm |
| Wire diameter | 0.3 mm |
| Supplier | RECA NORM |
This all-round brush features a thick wire facing and impact-free properties. The plastic-bound brushes have a longer service life, as embedding in the plastic prevents premature breaking of the wire tips. Ideally suited for derusting, deburring and brushing. Steel body with cylindrical clamping shaft, 6 mm, for clamping hand sanders or flexible shafts.
All variants

Spindle-mounted wheel brush, steel wire, with spindle, 30 x 6 mm
30.0200009.0
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Spindle-mounted wheel brush, steel wire, with spindle, 40 x 6 mm
40.01800010.0
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Spindle-mounted wheel brush, steel wire, with spindle, 50 x 6 mm
50.01500017.0
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Spindle-mounted wheel brush, steel wire, with spindle, 70 x 6 mm
70.01500017.0
pk (5 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo