Socket distributor CEE 400 V/16 A 2xCEE 400 V/16 A, 4xSchuko 227 x 305 x 212 mm
Mobile outlet distributor made from impact-resistant durable plastic with extra large, ergonomic carry handle. Very stable and slip-resistant. Designed with safety switch (RCD).
Field of Application: For mobile use in construction site, trade and industry
application: s.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0774400 |
| EAN | 4003644014705 |
| Cable type | H07RN-F5G2.5 mm² |
| Connected load | 9.5 kW |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 212.0 mm |
| Height | 305.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Mobile outlet distributor made from impact-resistant durable plastic with extra large, ergonomic carry handle. Very stable and slip-resistant. Designed with safety switch (RCD).
Field of Application:
For mobile use in construction site, trade and industry applications.Advantages:
- Conductor cross-section 2.5 mm² for high currents and machine capacities
- Neoprene-rubber cable, oil- and UV-resistant
- Connection via CEE plug 400 V/16 A
- With 2 splash-proof outlets CEE 5x16 A 400 V, 4 Schuko sockets and safety switch (fuse-protected switch) 40/0.03 A
Advice:
Residual current circuit breakers are recommended especially when current can come into contact with water, e.g. in damp locations, outdoors and when working with wet drills, or when there is a high risk that current conductors can be damaged, for example in workshops, on the site, when sawing, splitting and grinding etc.