Simplex soft-face hammer EH 3027 rubber composition, super plastic 80 mm
Soft-face hammer with steel cast housing and high-quality wooden handle. Hammer insert combination: Rubber composition and super plastic. The hammer inserts and the shaft can quickly be replaced. The inserts and the shaft fit firmly together.
Field of Application: The hammer insert combination "rubber composition and super plastic" is ideal for Landscaping and gardening Paving work Setting kerbstones Scaffolding, tents and fencing Carpentry shop
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695500805 |
| EAN | 4030618300724 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Hammer weight | 2770 g |
| Head diameter | 80 mm |
| Length | 490 mm |
| Length of head | 175 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Soft-face hammer with steel cast housing and high-quality wooden handle.
Hammer insert combination: Rubber composition and super plastic.
The hammer inserts and the shaft can quickly be replaced.
The inserts and the shaft fit firmly together.
Field of Application:
The hammer insert combination "rubber composition and super plastic" is ideal for- Landscaping and gardening
- Paving work
- Setting kerbstones
- Scaffolding, tents and fencing
- Carpentry shop
Advantages:
- Individual components of the soft-face hammer
- The combination of the hammer inserts gives the user two soft-face hammers in one
- Hammer inserts do not stain
Advice:
The replaceable hammer inserts:- Black: Rubber composition
- White: Super plastic
- Blue: Abrasion-free TPE-soft
- Grey: Abrasion-free TPE-mid
All variants

Simplex soft-face hammer EH 3027 rubber composition, super plastic 60 mm
151040560
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo