Simplex soft-face hammer EH 3013 TPE-soft, TPE-mid 50 mm
The soft-face hammer with steel cast housing and high-quality wooden handle. The hammer inserts and the shaft can quickly be replaced. The inserts and the shaft fit firmly together.
Field of Application: The hammer insert combination "TPE soft and TPE-mid" is ideal for Setting natural stone Dry walling Furniture construction Window and door construction Carpentry Laying tiles and panels
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695500833 |
| EAN | 4030618300625 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Hammer weight | 1060 g |
| Head diameter | 50 mm |
| Length | 350 mm |
| Length of head | 135 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The soft-face hammer with steel cast housing and high-quality wooden handle.
The hammer inserts and the shaft can quickly be replaced.
The inserts and the shaft fit firmly together.
Field of Application:
The hammer insert combination "TPE soft and TPE-mid" is ideal for- Setting natural stone
- Dry walling
- Furniture construction
- Window and door construction
- Carpentry
- Laying tiles and panels
Advantages:
- Individual components of the soft-face hammer
- The combination of the hammer inserts gives the user two soft-face hammers in one
- Hammer inserts do not stain
Advice:
The replaceable hammer inserts:- Black: Rubber composition
- White: Super plastic
- Blue: Abrasion-free TPE-soft
- Grey: Abrasion-free TPE-mid
All variants

Simplex soft-face hammer EH 3013 TPE-soft, TPE-mid 60 mm
142040560
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo