Sheet metal conical drill bit, HSS, size 4, 26–40 mm
HSS-CBN deep-ground, with straight shank, with laser scaling (DBGM) The ideal universal tool with a wide range of applications. Whether for the electrical trade, plumbing and heating systems, automotive workshops, mechanical engineering or switch cabinet manufacturing. The robust tool is suitable for all common materials, such as non-ferrous metals, stainless steel sheeting, thermoplastics and thermosetting plastics, wood and all common steel sheeting up to a thickness of 4 mm.
| Article number | 069281526 |
| EAN | 4029484119509 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 89.0 mm |
| Max. drill diameter | 40.0 mm |
| Min. drill diameter | 26.0 mm |
| Min./max. drill diameter | 26.0-40.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
HSS-CBN deep-ground, with straight shank, with laser scaling (DBGM)
The ideal universal tool with a wide range of applications. Whether for the electrical trade, plumbing and heating systems, automotive workshops, mechanical engineering or switch cabinet manufacturing. The robust tool is suitable for all common materials, such as non-ferrous metals, stainless steel sheeting, thermoplastics and thermosetting plastics, wood and all common steel sheeting up to a thickness of 4 mm. This tool can be used to centre, spot drill and rebore sheet metal in one step. Good lubrication of the tool is essential. All sheet metal conical drill bits are labelled with a laser scale (DBGM), enabling the hole diameter of each to be read off.
All variants

Sheet metal conical drill bit, HSS, size 1, 3–14 mm

Sheet metal conical drill bit, HSS, size 2, 5–20 mm

Sheet metal conical drill bit, HSS, size 8, 5–31 mm
