Shear nut, A2 M8 13 AF
Shear nuts are easy to fit using standard tools. After break-off, a conical nut remains and this can no longer be removed using standard tools.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0396200008 |
| EAN | 4029484462858 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 8.0 mm |
| Material | Stainless steel A2 |
| Max. shear torque | 21 Nm |
| Min. shear torque | 17 Nm |
| Supplier | RECA NORM |
