sebSta pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N, 4.8 X 19
The self-drilling screw for corrosion-resistant installation in steel and aluminium.
Field of Application: For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, USt 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021184819 |
| EAN | 4029484051526 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.8 mm |
| Drill tip length | 5 mm |
| Head diameter | 9.5 mm |
| Head height | 3.55 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The self-drilling screw for corrosion-resistant installation in steel and aluminium.
Field of Application:
For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, USt 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals.Advantages:
- Drilling, thread forming and bolting in one go.
- Considerably reduced time and effort.
- Rustproof mounting with the A2 stainless steel thread.
- Special Ruspert coating (zinc-aluminium lamellar coating) lubricates the stainless steel thread and protects the steel tip against corrosion.
Advice:
Minimum screw length = clamping force + material thickness + drill bit tip length + 3 mm. RECA seb
Sta must always be screwed in until only the threads of the stainless steel section are engaged.
All variants

sebSta pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N, 3.5 X 16
1632.6
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebSta pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N, 3.5 X 19
1932.6
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebSta pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N, 4.2 X 16
164.53.05
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebSta pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N, 4.2 X 19
194.53.05
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo