sebSta hexagon head drilling screw sim. to DIN 7504-K, 5.5 x 38
The self-drilling screw for corrosion-resistant installation in steel and aluminium.
Field of Application: For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. For fastening aluminium and steel trapezoidal plates onto thick aluminium and steel sub-structures. In addition, for all cases where thick materials (≥ 4.0–12 mm) need to be drilled and, at the same time, a certain level of corrosion resistance is required.
| Article number | 0214825538 |
| EAN | 4029484415212 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 5.5 mm |
| Drill tip length | 13.5 mm |
| External drive | WS8 |
| Head diameter | 11 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The self-drilling screw for corrosion-resistant installation in steel and aluminium.
Field of Application:
For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. For fastening aluminium and steel trapezoidal plates onto thick aluminium and steel sub-structures. In addition, for all cases where thick materials (≥ 4.0–12 mm) need to be drilled and, at the same time, a certain level of corrosion resistance is required.Advantages:
- Drilling, thread forming and bolting in one go.
- Considerably reduced time and effort.
- Rustproof mounting with the A2 stainless steel thread.
- Special Ruspert coating (zinc aluminium lamellar coating) lubricates the stainless steel thread and protects the steel tip against corrosion.
Advice:
Minimum screw length = clamping force + material thickness + drill bit tip length + 3 mm. RECA seb
Sta must always be screwed in until only the threads of the stainless steel section are engaged.