sebS pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N galvanised, TX 20, 4.2 x 22
Field of Application: For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Advice: Recommended for use with RECA EVO-TX - TXW bits. This prevents severe wobbling while screwing. Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021124222 |
| EAN | 4029484279166 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.2 mm |
| Drill tip length | 3.7 mm |
| Head diameter | 8.2 mm |
| Head height | 3.05 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels up to a tensile strength of 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals.Advice:
Recommended for use with RECA EVO-TX - TXW bits. This prevents severe wobbling while screwing.Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
All variants

sebS pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N galvanised, TX 10, 3.5 x 13
1332.6
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N galvanised, TX 10, 3.5 x 16
1632.6
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N galvanised, TX 20, 3.9 x 13
133.82.8
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

sebS pan head drilling screw, sim. to DIN 7504-N galvanised, TX 20, 3.9 x 16
163.82.8
pk (1000 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo