sebS pan hd drill.scr, window const, sim to DIN 7504-N yell-galv., H 2 3.9 x 16
Field of Application: Connecting the internal bracing to the plastic window profile. Screwing joining plates or angle brackets onto the aluminium window. Advice: Minimum screw length = clamping force + material thickness + drill bit tip length + 8 mm. Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 021103916 |
| EAN | 4029484050291 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 3.9 mm |
| DIN | 7504 similar |
| Drill tip length | 6 mm |
| Head diameter | 7.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
Connecting the internal bracing to the plastic window profile. Screwing joining plates or angle brackets onto the aluminium window.Advice:
Minimum screw length = clamping force + material thickness + drill bit tip length + 8 mm.
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.